5 sposobów przeciwdziałania wszawicy!
To jedno z najczęstszych pytań, które zadają nam mamy! Ale można robić sporo –
i większość to zupełnie proste rzeczy!
Po pierwsze,najważniejsze – związuj , zaplataj włosy! Im włosy ciaśniej spięte, im bliżej głowy, tym mniejsze ryzyko… Rozpuszczone długie włosy ułatwiają przechodzenie wszy
z głowy na głowę.
Po drugie – wszystkie rzeczy, które dotykają włosów powinny służyć do użytku osobistego. Szczotki, grzebienie, czapki, gumki, opaski, ręczniki – tych rzeczy nie pożyczamy. Po prostu. Na liście zakazanej są też bluzy z kapturem i kaski! Naucz dziecko tej zasady. Da się. Skoro się dało ze szczotką do zębów to można i z grzebieniem.
Po trzecie – regularnie sprawdzaj włosy dziecku. Na przykład po każdym myciu głowy. Im szybciej zauważysz wszy i gnidy tym łatwiej będzie je zwalczyć.
Po czwarte – działaj kolektywnie! Zachęcaj rodziców najbliższych przyjaciół dziecka do zwalczania wszy w tym samym czasie. Informuj nauczyciela o wykryciu wszy tak, aby i on mógł przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wszy w przedszkolu. Co z tego, że Ty pracowicie usuniesz dziecku wszystkie wszy i gnidy, jeśli jutro znów jego głowa spotka się
z niewyczyszczoną głową kolegi czy koleżanki? Wiemy, że to trudne – wszy dalej bywają tematem tabu, ale bez pracy zespołowej się nie obędzie.
Po piąte – używaj preparatów odstraszających wszy, przynajmniej do czasu całkowitego wyeliminowania wszawicy z otoczenia dziecka. Profilaktyczne aerozole, spraye, a nawet gumki przeciw wszom są dostępne w aptekach.
Niestety stosowanie wszystkich wymienionych tu zaleceń nie daje 100% pewności na uchronienie się przed wszami. Jeśli ktoś w Twojej rodzinie zarazi się wszami, to nie koniec świata. ZACZNIJ DZIAŁAĆ!
Nie należy panikować. Trzeba zabrać się za rozwiązanie problemu konkretnie i rzeczowo. Najlepiej zastosować kilka prostych kroków.
- Bardzo dokładnie i sukcesywnie, miejsce po miejscu, rozdzielając kolejne pasma, przeczesać wilgotne włosy gęstym grzebieniem. Czynność należy wykonać niezwykle precyzyjnie, nie spiesząc się. W tym kroku trzeba sprawdzić, z detektywistyczną czujnością, czy u nasady włosów, a także za uszami i na karku znajdują się gnidy, a na grzebieniu pojawiają się dorosłe wszy.
- Po każdorazowym użyciu grzebienia należy wyczyścić go papierową chusteczką, a na koniec umyć w bardzo gorącej wodzie z mydłem.
- W przypadku wystąpienia pasożytów, niezwłocznie trzeba rozpocząć kurację. Należy wybrać preparat na wszy o potwierdzonej skuteczności zarówno wobec dorosłych wszy, jak i trudniejszych do zwalczenia gnid. To właśnie dzięki eliminacji gnid dochodzi do przerwania cyklu życiowego pasożytów i pozbycia się niechcianych lokatorów. Preparatem należy pokryć całą głowę, wmasowując starannie produkt.
W przypadku grubych włosów należy podzielić je na pasma i starannie wcierać
w pasmo po paśmie.
- Pozostawić preparat na głowie na czas wskazany przez producenta, znajduje się
w ulotce produktowej.
- Dokonać podziału włosów na 4 części: robiąc przedziałek przez środek głowy od czoła do karku oraz linię od ucha do ucha. Każdą z części spiąć klamrą.
- Następnie, dokładnie wyczesać pasma gęstym grzebieniem, po kolei, z każdej sekcji włosów, usuwając martwe wszy i gnidy .
- Oczyszczone z pasożytów pasma należy przekładać na drugą stronę przedziałka.
- Grzebień co jakiś czas oczyścić chusteczką higieniczną.
- Po starannym wyczesaniu włosów, umyć normalnie głowę ulubionym szamponem.
- Wysuszyć włosy.
- I wszy z głowy!
- Jak najczęściej profilaktycznie sprawdzać czystość głowy dziecka i członków rodziny.
Wszy mogą przytrafić się każdemu, bez względu na płeć czy status społeczny!
Nie wstydź się ! Działaj!
Opracowała: Donata Gerszberg