CO I JAK CZYTAĆ DZIECIOM?
W tej wyjątkowej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy zachęcamy Rodziców, aby sięgnęli po jeden |
z najstarszych sposobów na wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka jakim jest czytanie.
Poczytaj mi mamo, czyli jak czytanie bajek dzieciom wpływa na ich emocjonalny rozwój.
Współczesne przedszkole wprowadza dziecko w świat książek poszukując coraz to nowych sposobów zainteresowania książką i przygotowania świadomego odbiorcy dzieł literackich. Jeżeli dziecko nie zaspokoi podstawowych potrzeb wynikających z wrodzonej ciekawości świata dzięki książce - zwyciężą groźni konkurenci czytania - film i telewizja. Ważnym jest aby przygotowanie dzieci do samodzielnego czytania i korzystania z literatury jako źródła wiedzy, przeżyć i emocji rozpoczęło się jak najwcześniej. Ogromną rolę odgrywają w tym procesie rodzice, jako osoby wspomagające wszechstronny rozwój dziecka. To czytanie właśnie staje się jednym ze sposobów na umiejętne wspomaganie tego rozwoju. Nie sposób przytoczyć tutaj wszystkich zalet jakie płyną z pięknej tradycji czytania dziecku bajek na dobranoc ale oto kilka z nich.
Zaleta pierwsza - wzór pięknej mowy. Nasze dziecko idąc do przedszkola często ma problemy
z prawidłową mową . Czytając teksty dostosowane do wieku i potrzeb dziecka dajemy mu przykład prawidłowego budowania zdań i wypowiedzi.
Zaleta druga- koncentracja. Dziecko któremu czytano w dzieciństwie bajki potrafi lepiej skupić się w czasie zajęć , łatwiej się wypowiada , jego mowa jest płynna, buduje poprawniejsze składniowo zdania Dzięki różnorodności tekstów mały "słuchacz" posiada bogaty słownik ma również lepiej wykształconą pamięć słuchową i wzrokową. Wielu psychologów wskazuje również na rozwój dziecięcej wyobraźni dzięki słuchanym bajkom. Prezentują one również właściwe wzorce moralne oraz pożądane postawy.
Zaleta trzecia - czytanie książek wzmacnia relację rodzica z dzieckiem i tworzy obraz rodzica jako przewodnika i opiekuna. Rodzicom często pomaga zrozumieć psychologiczny
i emocjonalny rozwój ich dzieci i nadać mu właściwy kierunek. Jeżeli czytamy dziecku różne pozycje - bajki, wiersze, opowiadania, z łatwością odnajdujemy postacie, które pomogą
w przeżywaniu i przezwyciężaniu trudności, interpretacji trudnych, życiowych sytuacji, rozwiązywaniu ich.
Jakie korzyści płyną z czytania dzieciom bajek, wierszy i opowiadań?
Korzyści wychowawcze – Bajki formułują system wartości dzieci to znaczy, że pokazują co jest dobre, a co złe, różnicując to w zachowaniach bohaterów bajek. W baśniach dobro zawsze zwycięża zatem wskazują one, że warto jest być dobrym. Ponadto bajki kształtują postawę pomagania innym oraz rozwijają osobowość, pobudzają zaciekawienie światem oraz oswajają
z jego różnorodnością. Baśnie podpowiadają również maluszkom sposoby pokonywania trudności i że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Czytanie bajek dzieciom pobudza ich wyobraźnię, twórczość i pomysłowość.
Korzyści terapeutyczne– Bajki nie tylko kształtują osobowość ale również mogą ją wspierać. Dziecko poprzez utożsamienie się z bohaterem znajduje sposób oswojenia się z lękami czy obawami, na przykład przed lekarzem. Bajki podnoszą samoocenę dziecka oraz poprawiają jego nastrój. Czytanie bajek może pozytywnie wpłynąć również na relacje malucha z otoczeniem poprzez ukazanie, że nie jest się samotnym w uczuciach takich jak strach, zazdrość, złość, radość.
Korzyści relaksacyjne – Dziecko podczas opowiadania mu bajeczki odpręża się, relaksuje, wycisza. Niektóre dzieci podczas baśni zasypiają co oznacza, że są spokojne i zrelaksowane.
Korzyści komunikacyjne – Baśnie mogą być bardzo pomocne podczas przekazywania maluszkom ważnych treści życiowych oraz sposobem porozumiewania się z dorosłymi na tematy istotne. Bajka pomaga również rodzicom przekazać dziecku ważne sprawy.
Teraz przedstawię w jaki sposób opowiadać bajki dzieciom, aby wszystkie z wyżej wymienionych korzyści wystąpiły.
Zatem warunki dobrego przyswajania bajek i baśni to:
- zapewnij dziecku wygodną pozycję ciała ( „usiądź wygodnie”, „wyprostuj nogi”, „oprzyj główkę”) oraz bliskość fizyczną z Tobą ( szczególnie ważne u małych dzieci),
- stwórz miły nastrój ( np. zapalona lampka, cicha muzyka relaksacyjna w tle),
- zapewnij dziecku kontakt wzrokowy z Tobą,
- mów głosem spokojnym, nie spiesząc się,
- po skończeniu opowiadania utrzymaj jeszcze spokojną atmosferę,
- zaproponuj dziecku ekspresję artystyczną jego wewnętrznego przeżycia (uczucia, skojarzenia)
w formie rysowania, malowania, lepienia z plasteliny, - opowiadaj tę baśń wielokrotnie w celu jej utrwalenia
- zaproponuj dziecku zabawę w teatr , niech samo stanie się aktorem interpretując wysłuchaną bajkę.
Podsumowując naprawdę warto czytać dzieciom… po prostu.
Opracowała: Donata Gerszberg